Mýty o tetování


Na internetu koluje mnoho článků, které o tetování informují nepravdivě. Autory jsou často lidé, kteří žádné tetování nemají, případně tatéři, kteří své webové stránky dlouho neaktualizovali. Hodně informací, které jsou k dostání na webu, jsou zastaralé. Lidé se jimi přesto řídí. Všechno v dnešní době nicméně prochází vývojem, posouvá se styl tetování i k tomu potřebné vybavení, kvalita používaných produktů i přípravky, které slouží k následné péči. Na co si dávat při vyhledávání pozor? A čemu rozhodně nevěřit?

Mýtus první: Bepanthen je nejlepší péče


Často používaným přípravkem v péči o tetování je Bepanthen. Jedná se o chemický přípravek, který byl vynalezen proto, aby se zacelila rána a na kůži zůstala co nejmenší jizva. Zní to jako přesný popis toho, co si v péči o tetování představujete. Tento krém se ale zároveň z těla snaží dostat vše, co tam nepatří. V tomto případě tedy barvu. Tetování může reagovat tak, že zezelená, zmodrá, případně vypadá. Zahojená kérka tak po měsíci může vypadat jako špatné tetování po pěti letech. Není to barvou, ale právě Bepanthenem.

I tento přípravek prošel vývojem, firma dnes nabízí speciální variantu Bepanthen Tattoo. Krém ale obsahuje spoustu chemických látek, na které může lidská kůže reagovat podrážděně. Stačí přitom jedna látka, na kterou má tělo alergii, a tetování začne červenat. Je proto lepší sáhnout po přípravcích rostlinného původu, které pro tělo nepředstavují žádná rizika. Více o správné péči o tetování čtěte zde.


Mýtus druhý: Tetování v létě je hloupost


Mezi oblíbené fámy patří to, že nechat se potetovat v létě je hloupost. Opět by měl ale zvítězit selský rozum. V létě je možné tetování namazat, vzít si jednu vrstvu oblečení a vyrazit ven. Kérka tak může na rozdíl od zimy, kdy na sobě máme několik vrstev oblečení, volně dýchat. Tetování je v některých případech v letních měsících zahojené do týdne. Pod svetry a kabáty je to obtížnější a delší proces.

Říká se, že sluníčko je nepřítel. Pokud ale nebudete na přímém slunci trávit celý den, paprsky nebudou mít na tetování špatný vliv. Nezapomeňte kérku mazat a nechte ji volně dýchat.

GALERIE

Mýtus třetí: S tetováním nesmíš cvičit ani se koupat


Oblíbeným mýtem jsou také různé zákazy. Například zákaz cvičení a koupání. Tetování funguje podobně jako odřenina. Na kůži se vytvoří strup, který nesmíte strhnout, aby se na místě nevytvořila jizva. Stejně to platí i u nezahojeného tetování. Pokud stroupek zvlhne, místo je náchylnější ke strhnutí. Stačí se v podstatě jen neopatrně otřít a barva z tetování vypadne. Je potřeba na to myslet a v případě koupele nebo návštěvy fitness centra mít po ruce ručník, kdy tetování opatrně osušíte. Suchý strup už potom krásně drží a proces hojení může pokračovat.


Mýtus čtvrtý: Alkohol a kofein jsou v pohodě


V tomto případě je nutné říct, že každé lidské tělo funguje jinak. Tatér by určitě neměl prohlašovat, že dát si skleničku vína nebo panáka na kuráž před samotným procesem je v pořádku. Nezná Vaše tělo a neví, jak bude reagovat. Nic se stát nemusí, ale pořád existuje poměrně velké riziko, že budete silněji krvácet a linky se rozpijí.

Risk v tomto případě nestojí za to, abyste do konce života měli na těle ošklivé tetování. Pro kvalitní kérku je lepší obětovat 24 hodin před návštěvou salonu, ale také 24 hodin po jeho opuštění. První den po tetování totiž barva není součástí kůže.  Pokud je v těle více alkoholu nebo kofeinu, pigment se může roztáhnout. Barva se vpije tam, kam nemá, a tetování je rozpité. V porovnání s délkou života, kdy bude nová kérka zdobit Vaše tělo, jsou dva dny bez kávy nebo alkoholu zanedbatelné. 


Mýtus pátý: Barevné tetování se hůř hojí


Tohle tvrzení je krásným příkladem, jak neaktuální mýty o tetování jsou. Před čtyřiceti let možná platilo, že použití barev může vyvolat silnější alergickou reakci. Barvy ale stejně jako další produkty prošly proměnou. Tatéři dnes používají kvalitní barvy, u kterých nehrozí žádné riziko. Alespoň tedy v případě použití veganských, rostlinných barev.

S barvami máme v našem studiu velmi dobré zkušenosti. Tetování se nádherně hojí. V případě kombinace černé a jiné barvy se zpravidla opravuje spíše ta klasická. Velké procento lidí, kteří se pro barvu rozhodnou, je ze své volby nadšeno. Je to zvláštní, jiné. A také zcela bezpečné. Více o barevném tetování čtěte zde.

Mirka za Prosteˇzivot